Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

          Mým záměrem je odchovávat především zdravé králíčky s nekonfliktní povahou.

Ráda bych se však zaměřila i na exteriér, a proto bych výhledově chtěla  ČSCH zažádat o novošlechtitelství. Je to trochu troufalé, ale byla bych šťastná, kdyby se našemu Klubu někdy v budoucnu povedlo plemeno Zakrslý teddy zařadit do vzorníku. . . je to však velmi těžký boj, zkušení chovatelé spíše dávají od "teddíků" ruce pryč . . . "Mou" barvou/kresbou vybranou pro novošlechtitelství je hototská bílá.

          Více o programu novošlechtitelství naleznete na stránkách Klubu chovatelu králíků ZTd a ZBTd - http://zakrsly-teddy.webnode.cz

 


 

Proč je dobré používat "vzorníkové zakrslé králíky" v chovu teddy králíků?

Můj cíl je, jak jsem již výše uvedla odchovávat nejen že králíky zdravé a povahově "fajnové", ale též bych byla ráda, aby králíci byli pěkní i svým exteriérem a byli vyrovnaní (tzn. měli všichni "stejnou" barvu, srst, dobrou tělesnou konstituci atd.), tak jak se to vidí právě u zakrslých králíků, kteří jsou zařazeni do vzorníku plemen králíků dle ČSCH (pozn. Ti, co jsou ve vzorníku uvedeni, jsou také oficiálně uznáni).

Jelikož v současné době jsou teddy králíci velmi nesourodí - velmi dlouhé uši, nemá předepsané zbarvení, vystouplé kyčelní hrboly, prošlapy předních končetin, nekvalitní srst, srst nerovnoměrně dlouhá, dlouhé válcovité tělo, špatný postoj atd., je důležité pro zlepšení těchto vlastností :

1) důsledně vybírat jedince ZTd zařazované do chovu

2) jelikož i ti nejlepší jedinci ZTd zatím nedosahují  zcela správných kvalit, je vhodné použít kvalitního jedince zakrslého králíka s PP (Avšak pouze cíleně! chovatel by se měl zaměřit např. na jeden barevný ráz a podle toho také vybírat králíky používané do chovu. Uvedu zde svůj příklad: Chci se zaměřit na vzorníkové zbarvení hototský bílý, proto je vhodné si pro křížení vybrat pěkného jedince zakrslého hotského bílého ZHb s PP, popř. by šel využít pro tuto kresbu i holandský černý či strakáč, ale ti jsou už o chlup méně vhodní - řekněme "složitější". Naprosto nevhodný je pro tuto kresbu např. hermelín (modré/červené oko, nemá kresbu . ..). Tímto příkladem chci upozornit na to, že pokud zrealizujete křížení zakrslého králíka s PP s teddy králíkem, musí to být cílené, musíte předem vědět čeho byste rádi dosáhli. Proto neměli byste např. - při cíli odchovávat teddy králíky s modrou holandskou kresbou -   křížit zakrslého teddy modrého s část. hol. kresbou se zakrslým králíkem s PP červeným - sice se vám u mláďat zlepší kyčle, postoj, nebudou mít prošlap atd. ale naprosto si nepomůžete s barvou a kresbou. A pro uznání plemene je to jeden ze zásadních problémů). Zakrslý králík s PP by měl (alespoň některé) vlastnosti tělesné konstituce zlepšit.

 

 JAK   MOJI   TEDDÍCI   BYDLÍ

Naše králíčky chováme v klasických klecích velké i střední velikosti s plastovým dnem, koupených v minishopu. Středně velkými klecmi (70-80cm) se ušetří místo, což je pro mě nutné vzhledem k tomu, že bydlíme v "paneláku", ale je o to více nutné králíčky pouštět proběhnout. Celkově se nám zatím osvědčily plastové věci (toaletky i domeček), které jdou velice dobře udržovat v čistotě. Co se týče našich domečků - mají na střeše zabudované krmítko, takže nezabírají zbytečně v kleci další místo. A jelikož se naše "teddy rodinka" rozrůstala, rozhodnli jsme se uzpůsobit jim naši rozsáhlou zateplenou lodžii, kde králíčci mají i plochu na probíhání. 

V současné době používám podestýlku Jonáš od firmy Granum (dle mých zkušeností s různými podestýlkami /zejm. konopná a Asan/ se mi osvědčila nejlépe právě tato, či špatná rozhodně není ani Cat´s Best universal), bavlněnou vystýlkou, drátěnou koulí k zavěšení (davají se do ní dobrůtky, např.salátky; a králíčkům slouží i jako hračka), napaječkou (máme 0,5 litrové). 

 

Obrazek
Obrazek

OVATOR  pro výstavní a březí králíky

Obrazek

Naším teddíkům dáváme svou namíchanou směs. Naučila jsem se pro ně používat krmivo OVATOR, trochu ovsa, občas přimíchávám (zejména v době březosti a odchovu mláďat) ovesné vločky, dále slunečnicová semínka a také semínka lněná. Nezbytnou součástí každodenního stravování je i kvalitní luční seno (buď soukromé nebo se osvědčilo seno PAN MALINA). Dále podáváme v malých dávkách mrkev, pampeliškové listy, jetel, černobýl, kopřivy.


Mmísto chleba také jistě králíčci ocení větvičky z ovocných stromů na ohlodávání (ne všem však chutnají).

Obrazek