Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolik stojí chov králíků

Kolik stojí chov

 

Již delší dobu uvažuji o napsání několika slov o tom kolik stojí chov zakrslých králíků.

 

Hned na počátku říkám, že: Počítejte, že chov zakrslých králíků stojí dost – dost času, úsilí i peněz.

 

1) ČAS – pokusila jsem se zprůměrovat kolik času týdně strávím u králíků a došla jsem k závěru, že přibližně 5 hodin 20 min/týden pokud počítáte základní práce – krmení, čištění kotců/klecí, česání. (krmení zabere asi 20 min denně, tj. za týden 2 hod 20 min; čištění – 2 hodiny za týden, česání všech králíků, tj. u mě 7-10 ks, - 1 hod). Pokud se tedy mé výpočty nemýlí, tak strávím v průměru čas u králíčků zaokrouhleno 46 min denně.

 

(Do tohoto není však započítáno ňunínkování a mazlíkování se s králíčky a také minimálně 2x roční návštěva u veterináře, výstavy!!! Ve skutečnosti je proto čas věnovaný chovu mnohem větší!!!)

 

 

2) ÚSILÍ – ač se to nezdá, chovatelství je i práce a kromě toho, že z něj máte určité požitky, je to vaše hobby, zábava, tak vás to stojí určité úsilí. Zvířátka musíte krmit a starat se o ně za jakékoliv situace, tzn. i když lezete po čtyřech, protože máte chřipku, i když máte časový pres, i když byste chtěli třeba jet na dovolenou, musíte pro ně zajistit péči.  Další věcí je pak výběr chovných jedinců, hledání vhodných zvířat na internetu, výstavách, u chovatelů, přeprava zvířat různými dopravními prostředky, zajištění převozu zvířete z/do zahraničí atd.. Podstatná je též chovatelská zodpovědnost – poskytnutí veterinární péče, vyřazení „vadových“ zvířat z chovu, poskytnutí kvalitního krmení, získávání nových informací o chovu (studium) atd.

Určitě zde není vyjmenováno vše, ale alespoň základní souhrn pro určitou představu.

 

3) PENÍZE z počátku své chovatelské činnosti jsem si psala, kolik za pořízení chovu utratím a musím konstatovat, že to jsou poměrně velké peníze. Ani nyní, když se zaměřím na „běžný chod“ musím konstatovat, že jakýkoli ekonom by při ignoraci požitku z chovu řekl, že je to velmi prodělečná činnost. Proto všem říkám – je to vaše hobby, ne práce (koláče v podobě peněz z toho mít skutečně při zachování výše uvedeného úsilí mít nikdy nebudete!) Přesto, a nebo možná právě proto , se pokusím udělat přehled kolik stojí pořízení chovu a základní běžný provoz teddy králíků v počtu 10ti chovných zvířat:

 - chovatelské zařízení (klece/králíkárna/kotce, misky, napáječky, domky, záchůdky atd.): 15 000,-Kč

- chovní králíci samotní: 10 – 15 000,- Kč

- krmení na měsíc: 500-1000 Kč ( dle aktuálního období a možností sehnání potravin)

- vitamíny, prevence na měsíc:  30-40 Kč (Acidomit, Optimin, Roboran).

- veterinární péče za rok: 700 Kč (pokud beru v potaz pouze očkování)

 

 

A poznámka na závěr – Když to miluješ, není co řešit! J