Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdraví teddy králíků


V poslední době se objevují diskuze mimo jiné o zdraví teddy králíků.


Jelikož chovám (i když jen okrajově) i "papírové" zakrslé králíky a účastnila jsem se několika výstav těchto "papírových" králíků, vč. jejich posuzování, dovolím si konstatovat, že teddy králíci na tom zdravotně nejsou o nic více či méně hůř než jejich "papíroví" kolegové.

Za sedm let jsem nezaznamenala u teddy králíků větší náchylnost na běžné nemoci (kokcidiózu, záněty, rýmy). Bez problémů snáší pobyt ve venkovních kotcích. Tak jako všichni králíci lépe snáší zimu než vysoké letní teploty.


Genetické vady objevující se u "papírových" králíků - tzn. nejčastěji jsem zaznamenala asi rozštěpy pyje a přerostlé zuby se čas od času objeví i u teddy králíků a naopak. Je pak samozřejmě na poctivosti daného chovatele, aby zvířata z chovu vyřadil a dále tak genetickou vadu nešířil! To platí ale jak u "papírových" králíků, tak i u teddy.


Dokonce mi jeden z posuzovatelů, co teddy králíky choval též sdělil, že tím, že byli kříženi z tolika výchozích plemen, jsou méně náchylnější, než jejich "papíroví" kolegové. (něco jako voříšek u psů :) )


Bohužel je nutné konstatovat, že teddy králíci jsou módní záležitostí a to obvykle spíše plemeni škodí. Najdou se vždy a všude lidé, kteří zvířat zneužívají ve svůj prospěch. Proto je zejména na budoucím majiteli, aby si chovatele dobře vybral a nesáhnul hned po prvním zvířeti, co uvidí.


Pakliže si vyberete dobrého chovatele (opět to platí jak u teddy tak u "papírových" a jakýchkoli jiných králíků), tak se nemusíte obávat, nebo alespoň ne tolik  kdyby se s králíčkem něco neodhadnutelného přihodilo (z hlediska genetiky, což se někdy prostě odhadnout skutečně nedá), tak solidní chovatel nabízí tzv. chovatelský servis (vrácení peněz, pomoc - konzultace atd.)

 

Také bych ráda zdůraznila důležitost (u nově šlechtěného plemene zvlášť) o součinnost s novými majiteli králíčků - některé genetické vady se mohou objevit třeba až v pozdějším věku zvířete (klidně i až k roku života) - je určitě velmi důležité o tomto informovat chovatele, aby se dle toho mohl zařídit, zjistit příčiny a případně rodiče z chovu vyloučit!